KOCIEWSKI REJS NA WSCHÓD BAŁTYKU

W związku ze zmianą jachtu na większy, BAWARIA 45, jest jeszcze WOLNE MIEJSCE na prowadzony przeze mnie rejs żeglarski na wschód Morza Bałtyckiego. Planuję popłynąć na wschód od Polski. Litwa i Łotwa. Porty Klajpeda i Liepaja. Termin rejsu 23.08.2014 - 30.08.2014.


 

Koszt rejsu,  wkład do kasy jachtowej1260 zł/os. Rejs skalkulowany li tylko i wyłącznie po kosztach. Non profit. W cenę rejsu wkalkulowałem czarter jachtu, 40 litrów paliwa, wyżywienie w morzu, opłaty portowe.
Nie ma zarobku. Po prostu, trzeba popłynąć jachtem w morze przynajmniej raz w roku aby nie ocipieć na lądzie.

Tym razem rejs na wschód. Kłajpeda i Liepaja.

Planuję zawinięcie do dwóch portów. W Kłajpedzie i w Liepaja Karosta. Liepaja do 1992 roku była największym zamknietym miastem portowym sowieckiej marynarki wojennej na Bałtyku. Karosta to obecnie dzielnica Liepaji, założona przez carów jako baza carskiej marynarki wojennej. Miasto z przepieknym centrum oraz szlakiem turystycznym z nutek.

W muzycznym rytmie jest zorganizowane zwiedzanie miasta. Chcąc zobaczyć wszystkie godne uwagi miejsca, wystarczy podążać za utworzonymi na chodnikach nutkami. Szlak można rozpocząć od siedziby Informacji Turystycznej, w samym centrum miasta.Droga liczy wiele przystanków, jednak zostając w klimacie muzycznym, godnym uwagi jest  restauracja „ 1st Rock Cafe",  o ciekawym wystroju i nieustająco rozbrzmiewającej z głośników muzyki.Obok restauracji ustawiono ogromna gitarę, która dodaje rockowego klimatu całemu otoczeniu. Również na pobliskiej ulicy utworzono aleję sław łotewskich muzyków. Składa się na to 35 płyt z odbitymi w brązie rękami artystów.

Ostatecznie o trasie, w zależności od prognozy pogody, czyli siły i kierunku wiatru, po przedłożeniu załodze argumentów za i przeciw, zdecydujemy z ekipą w dniu startu.

Zapewniam jedzonko w trakcie rejsu. Uwielbiam gotować. Jestem gotującym kapitanem, który nie czeka aż ktoś inny zrobi papu. Codziennie od rana kręcę się po kambuzie. Preferuję ciepłe sniadanka, zupki mleczne, słodkie kanapeczki ze swojskim drzemkiem. Dżemik robimy własnoręcznie w naszej Agroturystycznej Stanicy Żeglarskiej mieszczącej się w rodzinnym domku  z naszych własnych owoców.  Sam przygotowuję prowiant na rejs. Swojskie szyneczki, wędzone sery, kiełbaski, pasztety, jedzonko wiejskie w słoiczkach do odgrzania.

Jeżeli wędkujecie weżcie wędki. Dorsze sprawiam w  5 sekund, filetuję w 15 sekund. Robię smażone, duszone , gotowane, mrynowane.
Wyprawa ze mną na morze to nie tylko przyjemnośc żeglowania ale również przyjemność dla podniebienia. 
Ponadto osobiście polecam regionalne smakołyki w odwiedzanych portach np. litewskie bliny  czy też łotewską baraninkę z grillowanym czosnkiem.

 

Czym płyniemy?

Jacht spory, bezpieczny, sprawdzony przez moich kolegów kapitanów. Zachwalany. 

Procedura zapisu na rejs:

  1.  Zadzwonić  513 418 709 z zapytaniem czy są jeszcze wolne miejsca na rejs. Podać maila
  2. Tworzę grupę kontaktową i kontaktujemy się mailami, jednocześnie informując całą załogę o różnych sprawach dotyczących rejsu (np. o zajęciach z nawigacji w Osieku, pomocy w transporcie do Górek Zachodnich itp.). Każde pytanie do mnie czy też do któregoś z was, wysyłamy do całej grupy.
     

Tuż przed zamusztrowaniem na jacht należy uiścić u kapitana  opłatę Kaucję w wysokości 850 zł. Kapitan Kaucję wpłaca armatorowi. Jest ona zabezpieczeniem finansowym na poczet niezamierzonych strat.  Kaucja do zwrotu po zakończeniu rejsu.

Z kaucji pokrywa się straty spowodowane np. niesubordynacją załoganta. Czyli. Jeżeli załogant pobierze kamizelki lub szelki a je zgubi to z kaucji zwrotnej odliczam. Lub będzie bawić się racami i dla zabawy odpali,  z kaucji zwrotnej odliczam koszt zakupu nowej. Jeżeli wrzuci podpaski czy też husteczki higieniczne do kingstona i zatka tzn popsuje się wirnik potrącam koszt naprawy i części zamiennych. Jeżeli wyrzuci do zlewozmywaka resztki jedzenia lub śmieci odliczam za koszt naprawy. Niewykonywanie zgodnie z poleceniami kapitana w trakcie manewrów portowych i z tego powodu awarie to też potrącenie z kaucji. Zużycie  paliwa powyżej 40 litrów to również dodatkowy koszt potrącany równo od każdego załoganta z kaucji. Ponieważ to będzie sierpień nie będzie trzeba używać ogrzewania czyli już na starcie oszczędzamy paliwo. W zeszłym roku niestety trza było w sztormie pod wiatr przez 2 x po półtora doby podpierać się silnikiem i dopłata za paliwo wyniosła 500 zł podzielona równo pomiędzy załogę. Ogrzewanie webasto działało również pełną parą.

Wyżywienie zapewnia kapitan z wyjątkiem dwóch posiłków w portach. Wówczas będziemy jeść lokalne potrawy. Czyli dwa obiady za swoje kieszonkowe. Jako kieszonkowe proponuję wziąc euro lub kartę bankomatową z pełnym kontem ;) 

W prowiancie nie zapewniam alkoholu. Nawet piwa. Nie lubię spożywania alkoholu na jachcie w morzu. Natomiast w portach, własne lub w knajpce ? czemu nie :)

Na koniec rejsu wystawiam załodze tzw opinie z rejsu,  które należy gromadzić w celu uzyskania wyższych stopni żeglarskich.
 

W ZWIĄZKU ZE ZMIANĄ JACHTU NA WIĘKSZY ZROBIŁY SIĘ WOLNE MIEJSCA.

REZERWACJA MIEJSC W REJSIE

ZAJĘTE

JENDREK

ZAJĘTE

MICHAŁ S.

ZAJĘTE

ANDRZEJ P.

ZAJĘTE

CEZARY P.

ZAJETE

OLA K.

ZAJĘTE

ZENEK F.

ZAJĘTE

OLA H.

ZAJĘTE

MAREK M.

    WOLNE

  REZERWA

    KRZYŚ H.

 

Żegluję już 36 lat, w tym  po morzu 23. 

Pozdrawiam

Jendrek
kontakt:    kom. 513 418 709

                  mail: afiryn@wp.pl

Poniżej kilka fotek "a tak było w zeszłym roku"

na Helu jacht Heban.

 

w Liepaji

 

w Svaneke jedliśmy wędzone rybki z miejscowej wędzarni. Rewelacją okazały się wędzone krewetki, kolejnie lososie i trocie. Nawet zwykły wędzony śledź smakował inaczej niż nasz krajowy ze sklepu.

 

W porcie  Svaneke o świcie. My stoimy w tyle za innymi jachtami granatową Delfią.

 


 

A tutaj na fotce w Liepaji. Przypłynęliśmy zabytkowym jachtem WODNIK II typu Opal.

 


 

 

Położenie

Polska

Facebook