Obozy żeglarskie.

Uczniowski Klub Sportowy OPTI OSIEK i Agroturystyczna Stanica Żeglarska FIRYN zapraszają na dwa turnusy obozów żeglarskich dla młodzieży przygotowujące do złożenia egzaminu na żeglarza jachtowego oraz dla dzieci w dyscyplinie optymist.
Terminy turnusów. T1 od 26 czerwca do 9 lipca, T2 od 11 lipca do 23 lipca. 

Od wielu lat, corocznie w Osieku nad jeziorem Kałębie  zwanym Morzem Kociewskim, odbywają się szkolenia żeglarskie w  przyjacielskiej rodzinnej atmosferze. Kameralny nastrój, ograniczona ilość uczestników  zapewniają spokój oraz bezproblemową koncentrację potrzebną do wchłaniania tajemnej wiedzy żeglarskiej. Dzięki temu "... szczury lądowe przekuwamy w wilki morskie...".  Dla dzieci nie przystępujących do egzaminu realizujemy specjalny program szkoleniowy na optymistach, finie i kajakach.

Nasza kadra z wieloletnim dośwadczeniem, szkoleniowym i instruktorskim, zapewnia wysoki poziom nauczania.  

Instruktorzy szkolą już od kilku a niektórzy nawet kilkudziesięciu lat. Żeglują po wodach śródlądowych i morskich. Prowazą zajęcia na jachtach typu Omega, Orion, Venus, Sasanka. Nauczamy nie tylko manewrowania jachtem pod żaglami lecz również na silniku przyczepnym o mocy 5 lub 8 KM i jego obsługi. Przy czym, podczas szkoleń kładziemy największy nacisk na manewrowanie na żaglach wg starej dobraej praktyki żeglarskiej np. różnych sposobów podejścia do pomostu na żaglach.

W trakcie szkoleń teoretycznych posiłkujemy się materiałami w formie elektronicznej oraz  filmami. Udostępniamy linki do różnych źródeł tajemnej wiedzy z których można korzystać podczas poszerzania wiadomości.
Zapewniamy miłą, sympatyczną, acz wymagajacą kadrę szkoleniową. Zapewniamy jachty żaglowe, sprzęt ratunkowy i asekuracyjny. Zapewniamy maximum wiedzy za minimum kasy.
Dzieci nie przystępujące do egzaminu szkolą się dodatkowo na optymistach i kajakach. Uczą się wiosłować, pagajować, żeglować na pych. Uczymy również pływać na burłaka. Chcecie się dowiedzieć co to? Zapraszamy do nas, do Uczniowskiego Klubu Sportowego OPTI OSIEK. 

     Wykłady teoretyczne zawsze są uzupełniane wspomnieniami i odnoszone do realnych zdarzeń. Również p
odczas posiłków instruktorzy opowiadają o własnych żeglarskich przygodach z mórz i oceanów.
Mozna porównać, jak się ma praktyka do teori. Można wchłonąć maximum wiedzy teoretycznej i praktycznej. 
W czasie wolnym od nauki odbywają się również ogniska i spotkania z ciekawymi ludźmi. Mozna u nas spotkać marynarzy floty handlowej i wojennej, sławy żeglarstwa polskiego i międzynarodowego. Dzielą się oni swoimi przygodami i wspomnieniami.

W miejscu zakwaterowania, w agroturystyce jest  wifi.

Telefony komórkowe można używać tylko poza zajęciami praktycznymi. Od godz 21.00 do 22.00. Stosujemy areszt telefonów ponieważ niejeden smartfon spoczął na dnie jeziora. Instruktorzy podczas zajęć teoretycznych, mogą zalecić korzystanie z nowoczesnych środków komunikacji elektronicznej. Np podczas nauki odbioru prognoz pogody, analizowania map synoptycznych, burzowych, odczytów radarowych itp.

     Dojazd do Bazy Uczniowskiego Klubu Sportowego OPTI OSIEK we własnym zakresie. Do GPS-a należy wpisać: 83-221 Osiek, ul. Wyzwolenia 8

Uczestnik, powinien stawić się najpóźniej do godziny 09.00 w dniu rozpoczęcia kursu. Istnieje możliwość przyjazdu wieczorem dzień wcześniej.
 

Najnowsze przepisy nie wymagają od żeglarzy umiejętności pływania wpław.  Kierownik Wyszkolenia Żeglarskiego na naszych szkoleniach, wymaga od uczestników minimum umiejętności, czyli przepłynięcia 100 m jakimkolwiek stylem na brzuchu lub na plecach, nurek i przepłynięcie 5 m pod wodą. Umiejętność pływania wpław, sprawdzamy podczas testu pływackiego, pierwszego dnia zgrupowania niezależnie od pogody.
Osoby, które zaliczą test pływacki żeglują podczas szkolenia w kamizelkach asekuracyjnych. Osoby, które nie zaliczą testu pływackiego żeglują w pasach ratunkowych. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                          kamizelka asekuracyjna                                                                  pas ratunkowy                                                                   

 

 Tak wygląda Harmonogram zajęć:

 • 07:30 - pobudka, toaleta poranna, 

 • 08:00 - rozgrzewka poranna , kąpiel w jeziorze - obowiązkowa,

 • 08:45 - śniadanie, komunikaty szkoleniowe,

 • 09:30 - zajęcia szkoleniowe praktyczne, 

 • 13:30 - obiad,

 • 14.00 - nauka własna,

 • 15:00 - zajęcia szkoleniowe praktyczne,

 • 18:30 - kolacja,

 • 19:00 - zajęcia teoretyczne,

 • 21:00 - nauka własna,

 • 22:30 - cisza nocna.

  Komunikaty, tematyka zajęć oraz zmiany w harmonogramie planowane danego dnia są podawane dzień wcześniej wieczorem przy kolacji lub rano podczas śniadania. 
   

Uczestnik przyjeżdżając na szkolenie powinien  posiadać:

 • Najważniejsza rzecz to chęć do nauki żeglowania.

 • Własny podręcznik "Żeglarz jachtowy  i jachtowy sternik morski" ( im nowsze wydanie tym mniej zmian , podręcznik rekomendowany przez Polski Związek Żeglarski) autorzy Kolaszewski i Świdwiński.

 • Odpowiedni ubiór na jacht, na ładną pogodę jak i na niepogodę. Miękkie obuwie nie smolące pokładu. Nie mogą to być klapki lecz mogą być sandały, koniecznie z paskiem z tyłu stopy. Tzw klapki lubią wpadać do wody, do tego ciągną ich właściciela za sobą ;)

Nakrycie głowy chroniące przed nadmiernym nasłonecznieniem oraz deszczem.

 • Zeszyt do zapisywania mądrości żeglarskich

 • No i narzędzie do zapisywania tych mądrości.

 • Niepełnoletni zgodę rodziców lub opiekunów prawnych na udział dziecka w kursie żeglarskim i uprawianie żeglarstwa. Rodzice zgodę na udział dziecka w kursie wypełniają na miejscu w Osieku.
 • Niepełnoletni legitymację szkolną, studenci legitymację studencką, pełnoletni dowód osobisty.
 • Kapcie do używania w miejscu zakwaterownania. Kosmetyki, kremy z filtrami UV, ręcznik.
 • Dla niepełnoletnich ubezpieczenie  NW obejmujące okres wakacji.
 • Ubezpieczenie zdrowotne.

 • Należy używać własny laptop, tablet itp.

 • Jeżeli nie chcesz korzystać z używanego sprzętu asekuracyjnego, można mieć własną kamizelkę asekuracyjną, dla osób nie umiejących pływać wpław, pas ratunkowy.

 • Obowiązkowo strój kąpielowy. W trakcie szkolenia, obowiązkiem są codzienne poranne rozgrzewki podnoszące umiejętność pływania wpław.

 • Niepełnoletni, wypełnione zezwolenie rodziców do uprawiania żeglarstwa pobrane ze strony Polskiego Żwiązku Żeglarskiego. To zezwolenie, obowiązkowo, niepełnoletni uczestnik musi przedłożyć komisji Egzaminacyjnej. 
   http://pya.org.pl/files//Druki/instruktorzy-egzaminatorzy/zgoda-rodzicow.pdf

    Nie zabierać glanów, desantów itp butów. 

 

Koszty i wydatki finansowe:


Koszt obpzu to opłata za zakwaterowanie i wyżywienie w wysokości 1260 zł oraz dodatkowo opłata egzaminacyjna i opłata za wydanie patentu.

Od kosztu 1260 zł zł można uzyskać zniżki:

100 zł dla harcerzy ZHP w StG,
100 zł za osobę dodatkową na szkolenie, przyprowadzoną ze sobą. Np rodzeństwo lub kolegę czy też koleżankę. Obowiązuje procedura zapisu jak niżej,
100 zł dla mieszkańca gminy Osiek,
100 zł dla rodziny, której członkowie uczestniczyli już w szkoleniu lub w imprezach zorganizowanych przez UKS OPTI OSIEK/ Agroturystyczną Stanicę Żeglarską FIRYN w Osieku. Tzw starzy znajomi :)

Można otrzymać tylko jedną zniżkę.

Ceny egzaminów na dzień dzisiejszy to 250 zł dla dorosłego, dla osoby uczącej się do 26 roku życia 50% tj. 125 zł
Ceny ustalone przez ministerstwo pod linkiem: 

http://pya.org.pl/polski-zwiazek-zeglarski/page/cennik

 

Procedura zapisu na szkolenie.

Rozmowa telefoniczna z organizatorem Andrzej Firyn: 513 418 709, z zapytaniem czy są jeszcze miejsca. 
Po odpowiedzi TAK, mailem na adres afiryn@wp.pl poproszę o dane osoby chcącej uczestniczyć w szkoleniu:

 • imię , nazwisko,
 • data urodzenia lub Pesel,
 • adres zamieszkania,
 • dla osoby uczącej się, w jakiej szkole pobiera naukę , w której klasie,
 • imię i nazwisko rodzica lub opiekuna prawnego, jego adres jeżeli jest inny niż niepełnoletniego uczestnika,
 • numer kontaktowy, najlepiej numer komórki rodzica i niepełnoletniego uczestnika.

oraz  w tym mailu tekst:

"zgłaszam udział (tutaj imię i nazwisko) w  obozie żeglarskim w turnusie (tutaj wpisujemy T1   lub T2 i podajemy termin)  w Agroturystycznej Stanicy Żeglarskiej Firyn w Osieku"

       

Aby na mocno zarezerwować miejsce należy dokonać wpłaty zaliczki  to jest 400 zł.
 POTWIERDZENIEM REZERWACJI  MIEJSCA I UCZESTNICTWA W ZGRUPOWANIU
 JEST TYLKO I WYŁĄCZNIE DOKONANIE WPŁATY ZALICZKI

                                                           ZAKWATEROWANIE

Zakwaterowanie w agroturystyce. Koszt obejmuje zakwaterowanie w pokojach 2-3 osobowych oraz wyżywienie, śniadanie, obiad, kolację oraz podwieczorek.

Całodzienne wyżywienie w tym słodkie podwieczorki przygotowuje Pani Lena. Domowe posiłki Pani Leny słyną z wyrafinowanego smaku. Przypominają smak jak dawniej u babci. Działamy w oparciu o nasze gospodarstwo z którego pochodzą nabiał, wędliny, owoce i warzywa. Produkty z przydomowych upraw podnoszą wartość zdrowotną i odżywczą każdego posiłku.

Na jachtach podczas zajęć, zapewniamy napoje chłodzące (woda mineralna gazowana lub nie gazowana).

W sprawie zakwaterowania należy się skontaktować z Andrzejem FIRYN 513 418 709.
Istnieje możliwoś zakwaterowania i wyżywienia, 
wieczorem dzień wcześniej przed rozpoczęciem obozu w godzinach 17-00 do 19.00, bez dodatkowej opłaty. Kolacja o 19.00.

 

O przyjeździe uczestnika dzień wcześniej, proszę zawiadomić organizatora najpóźniej do 22 czerwca.

 

Wszelkie wpłaty za pobyt należy dokonywać na konto:

Andrzej FIRYN

BS Skórcz o/Osiek

82 8342 0009 0008 6958 3000 0001

z dopiskiem "ZALICZKA- WPISOWE za zakwaterowanie i wyżywienie uczestnika obozu żeglarza jachtowego .........(tutaj imię i nazwisko uczestnika) w turnusie ........... w dniach ......................."

Po wpłacie zaliczki prosimy o  maila lub sms-a informującego o wpłacie. Następnie, w terminie 7 dni roboczych,  potwierdzamy wpłynięcie zaliczki i rezerwujemy miejsce na mocno. 


Pamiętajcie: Ilość miejsc ograniczona, tylko 12 osób.  O zakwalifikowaniu się na obóz, decyduje kolejność wpłat zaliczek oraz dla niepełnoletnich wypełnienie przez rodziców osobiście  "Zgody na uczestnictwo dziecka w obozie w Agroturystycznej Stanicy Żeglarskiej FIRYN w Osieku", zgody Covidowe.Wysyłam mailem.

TABELA: dostępność miejsc

Turnus-terrmin 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

12 

T1 26.06. - 09.07. Magda S

Wiktoria S

Mikołaj M Michał S Jan P. Franciszek K

Sebastian K

Wiktoria B

Inga J

Wiki P. 

Mateusz S.

 

Kamil J

 

T2 11.07. - 23.07.

Tadzio P

Olek W.    

Zuza T Olek Sz Piotr N. Aleksander R. Adam R. Szymon H. Lucja S.. Iga N

Piotr B

 

Marta B

 

 

WOLNE
ZAJĘTE

  

 

 

Jeżeli regulacje anty covidowskie zabronią realizacji obozów, organizator gwarantuje zwrot wpłat lub wydaje voucher na uczestnictwo w innym terminie lub w innej imprezie np: rejsie morskim lub kursie. 

W przypadku rezygnacji uczestnika w terminie 30 dni przed obozem, aby odzyskać wpłatę zaliczki należy poszukać na swoje miejsce nowego uczestnika w innym przypadku zaliczka przepada na rzecz organizatora.

 


Jak przystąpić do egzaminu? link http://pya.org.pl/polski-zwiazek-zeglarski/page/egzaminy/

 

                 Wymagany podręcznik:  

Żeglarz jachtowy i jachtowy sternik morski z płytą CD, autorzy Kolaszewski i Świdwiński, jak najnowsze wydanie.
W Polsce, przepisy dotyczące żeglarstwa lub z nim powiązane, zmieniają się nawet dwa razy w roku :(

 

                                           ANTY COVID 19 zmieniamy zgodnie z regulacjami.

 

1. Na jachtach przebywa jednocześnie 2-3 szkolonych i 1 instruktor

2. Maseczki u uczestników szkoleń.

3. Dezynfekcja jachtów przed i o każdym pływaniu.

4.Srodki dezynfekcyjne w ubikacjach.

5. Zajęcia teoretyczne z zachowaniem bezpiecznej odległości między uczestnikami.

 

ZapraszamY na

szkolenia żeglarskie, na szkolenia motorowodne 

UKS OPTI OSIEK

oraz żeglarskie rejsy morskie 

Andrzej FIRYN.

 

PARTNERZY ORGANIZATORA

 

 

 

 

 

 

A tak było u nas na zajęciach szkoleniowych  wcześniej .

 

Szkolenie żeglarskieSzkolenie na holuSzkolenie żeglarskieSzkolenie żeglarskieZajęcia z ratownictwa

Facebook