REGATY JACHTÓW MORZA KOCIEWSKIEGO "NA JAGODY" tak było

Kolejne wyścigi w cyklu Regaty Jachtów Morza Kociewskiego 2014 za nami,

festyn NA JAGODY 2014 również za nami.

 

 

A było tak. Zgłosiło się 7 załóg. Razem 15 żeglarzy. Pogoda była bardziej plażowa , niż żeglarska. Momentami wiał wiatr, aż w porywach 2 B ;) .Upał, bez wietrze , gorący dzień. Zawodnicy zaproponowali nawet odwołanie regat. Ale szczęście organizatorom sprzyjało. Przy każdym starcie na 15 minut rozwiewał się wiaterek w porywach do 2B. Tylko wysokie umiejętności pracy żaglami pozwały płynąć do przodu. Przy tak słabych wiatrach odrobinkę przebrane żagle działały jak hamulce a nie jak napęd. Mimo częstych flaut, odbyły się trzy zaplanowane biegi. Chociaż, trzeci bieg był koszmarem pod względem wiatrowym. Pomimo krótkiej trasy, trwał 1 godzinę 30 minut. Regaty rozegrano tylko po Osieckiej zatoce. Tym razem obowiązywała trasa typu śledź.

Linią startu była główka pomostu i boja z numerem 0. Następnie zawodnicy płynęli do bojki ustawionej w przesmyku pomiędzy Wycinkami a folwarkiem . Zawracali w kierunku plaży w Osieku omijając boję nr 2 lewą burtą. Linia mety czyli FINISZ przebiegała podobnie jak linia STARTU. Była nią linia łącząca główkę pomostu na plaży i boję nr 0.

Foto 1: Na rysunku powyżej schemat trasy.

 

W tym samym czasie, na tzw dużym jeziorze, zmagali się, pod wsią Radogoszcz, windsurfingowcy spod znaku UKS Kałębie. Realizowali kolejne regaty w ramach projektu Puchar Morza Kociewskiego.

Foto nr 2: Mateusz CHEREK przygotowuje s/y MAŁA do regat.

 

Jachtowcom ganiającym się na osieckiej zatoce szło dość dobrze. Nikt nie uzyskał DSQ czyli dyskwalifikacji. Żadna załoga nie otrzymała DNS-a lub DNF-a. W trzecim biegu z powodu kompletnej flauty większość załóg rumplowała. Czyli, ruszali tak mocno sterem, raz w prawo raz w lewo , iż mimo braku wiatru żaglówka płynęła na przód. Przed końcem regat powiał wiatr i żaglówki ruszyły jak motorówki. W trakcie trwania regat odwiedzil zawodników Pan Wiesław Warchoł z Wydziału Kultury , Sportu i Promocji Starostwa Starogardzkiego.

Foto 3: Jacht Kadet prowadzony przez Kubę KULESZA i Hankę POŁOM, 470-ątka prowadzona przez Olę KULESZA , Łukasza STASZEWSKIEGO, Krzysia HABER.

 

Podobnie jak na poprzednich regatach wśród uczestników regat, znaleźli się żeglarze zza wschodniej granicy. Tym razem byli to: Tatiana PIETROWA oraz Andriej ANDRIENKO.

Foto 4: Na zdjęciu od lewej: Tatian PIETROWA, EL SADOWSKA, skipper Dominik FIRYN, Andriej ANDRIENKO.

 

Zakończenie oraz wręczenie nagród odbyło się na scenie festynu NA JAGODY. Prowadzący festyn, Pan Stefan GALIŃSKI, zaanonsował organizatorów regat. Następnie po burzliwej rozmowie z Andrzejem FIRYN na scenę wkroczyła ekipa windsurfingowców pod nadzorem Andrzeja UZDOWSKIEGO za nimi ekipa regat jachtowych. Andrzej UZDOWSKI przedstawił nowego zawodnika windsurfingu. Zawodnika pochodzącego z miasta Osaka w Japonii.

Zaproszeni na scenę : Pani Wójt Gminy Osiek Stanisława KUROWSKA oraz Vice Starosta Powiatu Starogardzkiego, Pan Kazimierz CHYŁA ,wręczyli żeglarzom nagrody. Każdemu z zawodników uścisnęli rękę, przekazali kilka miłych i ciepłych słów z życzeniami, wielu miejsc na podium, jednocześnie gratulując osiągniętych wyników.

Foto 5: Uroczystość wręczenia nagród. Na pierwszym planie Wójt Gminy Osiek Pani Stanisława KUROWSKA, za jej plecami nagrody wręcza Vice Starosta Pan Kazimierz CHYŁA.

 

Na koniec uroczystego wręczenia nagród, Pani Wójt oraz Pan Vice Starosta otrzymali z rąk Żeglarzy Morza Kociewskiego, ręcznie wykonane podziękowania. Podziękowania, za wspieranie rozwoju żeglarstwa na naszym Kociewskim Morzu. Dziękujemy im za ciągłą pomoc, nie tylko materialną, ale i formalno prawną oraz ciągłą sympatię dla żeglarzy. Tak bardzo pomocną w organizowaniu imprez żeglarskich w Osieku nad jeziorem Kałębie. Na ręce Vice Starosty złożyliśmy również podziękowania Panu Staroście Powiatu Starogardzkiego, Leszkowi BURCZYK.

 

Foto 6: Podziękowania dla wójt Gminy w Osieku Pani Stanisławy KUROWSKIEJ oraz Vice Strarosty Pana Kazimierza CHYŁA.

 

Nagrody dostaliśmy od : Wioli Blada „Kompas Inwestycji” , od „Firynkowa” jak to mawia Agnieszka Krawczyk prezes Stowarzyszenia ONI. Natomiast Gmina Osiek wsparła nagrodami w postaci Kubków z logo gminy Osiek aby uczestnicy wiedzieli gdzie wrócić. Sylwia KAUCZOR ręcznie wykonała dyplomy kartki hand made.

 

Foto 7:Na zdjęciu kartki wykonane ręcznie przez Sylwię KAUCZOR (http://www.handmadesyliks.blogspot.com , e-mail: sylwinka1986@vp.pl)

oraz kubeczki ufundowane przez Gminę Osiek.

 

Pomocny wkład w postaci społecznej pracy fizycznej wnieśli:

Wiola BLADA, El SADOWSKA, Sebastian GOCEK. Sędzia regat Krzysztof SOBOTKA oraz wszyscy uczestnicy regat. Lenka, która upichciła obiad dla wszystkich uczestników regat i ich gości.

Sebastian GOCEK również zapisał się do regat jako skipper. Pilny telefon z pracy przerwał jego przygotowania do startu i zamiast o godzinie 11.00 wystartować do regat, wystartował niestety do pracy. To również popsuło organizatorom zapisy do list startowych.

Foto 8: S/y Faworyt okazał się faworytem pod załogą Grzegorz OSOWICKI i Stanisław LISTEWNIK.

 

Udało się uniknąć wywrotek jachtów, awarii, wejść na mieliznę. Organizatorzy nie musieli wypływać na silnikach celem ratowania żeglarzy i holowania ich do portu.

Kilka razy, na akwenie, gdzie odbywały się regaty, pojawiła się Policja na swojej szybkiej, pięknej, niebieskiej motorówce. Dziękujemy. Czuliśmy się pewniej i bezpieczniej. Oby ciągle, przez cały sezon, Panowie ze służb, pływali i nadzorowali bezpieczeństwo osób korzystających z żeglarskich uroków Morza Kociewskiego.

 

 

Foto 9: Za zgodą koleżanek Wiola BLADA, El SADOWSKA , wykorzystałem ich zdjęcia, pstrykane podczas regat. :)

 

Za niecały miesiąc 15/16 sierpnia 2014 roku, zapraszamy już na ostatnie tegoroczne Regaty Jachtów Morza Kociewskiego. Na regaty Pożegnania Lata.

Chociaż będą to regaty pożegnania lata, sezon żeglarski na Morzu Kociewskim będzie trwać nadal.

 

© Andrzej FIRYN

 

 

 

 

 

Facebook