Wspomnienie o Regatach Jachtów Morza Kociewskiego - edycja 2014

Lato 2014 minęło. Nastała jesień. Czas kończyć tegoroczny sezon żeglarski.

Czas na podsumowanie zrealizowanych Regat Jachtów Morza Kociewskiego.

 

W sezonie 2014 w ramach Regat Jachtów Morza Kociewskiego odbyły się trzy edycje:

28 czerwca - Regaty Powitania Lata,

19 lipca – Regaty Na Jagody,

16 sierpnia – Regaty Pożegnania Lata.

Regaty te połączone były z festynami gminnymi w Osieku i ich nazwy korelowały z nazwami festynów.

Foto: a to przykład żeglarskich upominków i dyplomów po regatach Na Jagody.

 

Łącznie w regatach uczestniczyło ponad 75 osób, łącznie 22 załogi. Uczestniczyły różne typy jachtów. Kabinowe i otwarto pokładowe, jachty małe do 5 m długości i jachty powyżej 5 m długości. Klasyfikowaliśmy je na jachty kabinowe do 5 m dł, powyżej 5 m długości i otwarto pokładowe do 5 m długości i powyżej 5 m długości.

Najliczebniejszą ekipę wystawiał konsekwentnie we wszystkich gonitwach Starogardzki Hufiec ZHP. Chociaż wielkich huraganów i potężnych wiatrów w trakcie regat nie było, nie obyło się bez wywrotek i awarii. Pierwsze regaty obfitowały w awarie. Wpłynięcia na mieliznę. Urwania fałów miecza. W ostatnich regatach tegoż sezonu, pożegnania lata, w wyniku nierównomiernych wiatrów, szkwalistych i porywistych jacht typu ostróda, wywrócił się.

 

Start regat i meta, podczas wszystkich regat znajdowały się przy plaży gminnej w Osieku. Boje zwrotne organizatorzy ustawiali przy cyplu pomiędzy Wycinkami a folwarkiem. Dzięki temu mieszkańcy Osieka, turyści, sympatycy żeglarstwa i fankluby załóg, mogli obserwować wszystkie gonitwy począwszy od startu do mety.

Foto: Od lewej Ares, Nefele, Metyda

 

Regaty odbyły się dzięki współpracy: przyjaciół osieckiego żeglarstwa z nieformalnego Towarzystwa Żeglarzy Morza Kociewskiego, Agroturystycznej Stanicy Żeglarskiej L.A.J. FIRYN, ZHP Hufiec Starogard Gdański. Dzięki wsparciu Wójta Gminy w Osieku, Staroście Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim duża część nagród posiadała logo Osieka, logo Powiatu Starogardzkiego, logo reklamowe naszego regionu „kociewie czeka na ciebie”. Zakończenie wszystkich regat, wręczenie nagród dla uczestników, podziękowań dla organizatorów, współorganizatorów, sponsorów, sympatyków odbywało się na festynach gminnych. Główną rolę grała tutaj Małgosia KLEIN i dla niej osobne podziękowania za koordynację szalonych pomysłów osieckich żeglarzy.

Foto:po regatach Pożegnanie Lata, nagrodzona rodzinna załoga MACHALSCY

 

 

W tym roku sponsorami nagród byli: Starostwo Powiatowe w Starogardzie Gdańskim, Wójt Gminy Osiek, Wioletta Blada Firma Kompas Inwestycji, Stowarzyszenie „ONI” z Osieka, Agroturystyczna Stanica Żeglarska FIRYN w Osieku.

 

Szczególne podziękowania za bezinteresowna pomoc w organizacji i realizacji regat należą się: sędziemu głównemu - Krzysztofowi SOBOTKA, Eli SADOWSKIEJ, Wiolletce BLADA, Lence FIRYN. Za ratowanie i szybkie naprawy jachtów dla kol. Jurka JANECZKO z Gdańska, Tadeusza OSTROWSKIEGO z Grudziądza, Wojtka CHEREK z Osieka, żeglarskiej rodzinie KULESZA z Warlubia.

 

Wszystkim załogom należą się podziękowania za postawę fair play. W każdych wyścigach zdarzały się awarie, wywrotki. Pomimo tych przeszkód, wszystkie załogi uczestniczyły w biegach i je kończyły. Załogi pomagały sobie wzajemnie. Również widzowie, sympatycy, przyjaciele osieckiego żeglarstwa pomagali w usuwaniu awarii i stawianiu przewróconych jachtów, ściąganiu ich z mielizn. Np w ostatnich regatach jacht typu ostróda, wywrócił się w północno wschodnim skraju jeziora. Wbił się masztem w muliste dno. Na głębokości 1,5 m. Załoga nie była w stanie samodzielnie go postawić. Dopiero dzięki pomocy ekipy ratowniczej z brzegu i kolegów z innej ostródy postawiono jacht do pionu i przywrócono do pływalności. Moment startu przesunięto. Załogi zdecydowały , że poczekają na kolegów z wywróconej łódki aby razem uczestniczyć w kolejnym wyścigu. Uczestnicy zagrali fair play. Podobnie było we wcześniejszych regatach.

Foto: Takie wypadki w czasie regat też się zdarzają. Akcja ratownicza ostródy.

 

Wybiegnę poza temat, ku zastanowieniu się ekologów i właściwych instytucji. Ta wywrotka była inna niż wcześniejsze. Maszt wbił się w muł niesłychanie mocno i głęboko, chociaż żaglówka nie zrobiła przysłowiowego „grzybka”. Przez wiele lat, prawie 30 uczestniczę w stawianiu przewróconych jachtów na naszym kociewskim morzu. Analizuję każdorazowo wpływ głębokości na sprawność stawiania jachtów. Moje obserwacje i wnioski: osadów dennych i namułów w jeziorze jest coraz więcej i jachty stawia się coraz ciężej.

 

W przyszłym roku również planujemy trzy imprezy w Cyklu Regat Jachtów Morza Kociewskiego.

W czerwcu Regaty Powitania Lata, w lipcu Na Jagody, w sierpniu Pożegnania Lata.

Zapraszamy.

 

Sezon żeglarski się kończy i wydaje się, że czas schować żagle. Przed nami zima i żeglarski sezon lodowy. Gdy jezioro Kałębie skuje lód, Agroturystyczna Stanica Żeglarska L.A.J. FIRYN z Osieka oraz Uczniowski Klub Sportowy Kałębie z Osieka zapraszają na bojery, iceboardy, iceflayery oraz łyżwy.

Foto:Zapraszamy na kociewski lód na Kałębiu

 

 

Andrzej FIRYN

Facebook